Daleč največje prednosti visoke grede

Dejstvo je, da so visoke grede postale izjemno priljubljen del vrta in v prihodnosti bo najverjetneje njihova priljubljenost samo še naraščala. Ponašajo se s številnimi prednostmi, ki jih bomo izpostavili v nadaljevanju. Seveda pa je pomembno, kam takšno gredo postavimo. Na sploh je znano, da je visoke grede najbolje postavljati kar v smeri sever jug, saj le tako rastline v njih lahko prejmejo največ sončne svetlobe. Hkrati pa je seveda treba paziti, da niso preveč izpostavljenem močnemu vetru.

Ena od največjih prednosti visoke grede je ta, da organske snovi v sredini grede med razkrajanjem oddajo toploto. To pa pomeni, da se spomladi zemlja v njih precej prej učinkovito segreje, torej v njih lahko prej sadimo pa tudi sejemo.

 

Nobenega dodatnega dela

Torej nam visoke grede prinašajo številne prednosti oziroma koristi. Med poglavitne prištevamo tudi to, da z njimi v resnici nimamo prav nobenega dodatnega dela oziroma dodatnega vzdrževanja. Ni potrebno dodatno prekopavanje ali gnojenje. Če se redno dodaja zastirka, tla ostajajo prhka, spodnje plasti gradiva oziroma materiala pa se počasi in učinkovito spreminjajo v humus. To naj bi praviloma zadoščalo za šest let.

S pomočjo dobro zasnovane visoke grede si lahko oblikujete vrt, in sicer tudi na precej slabih, zbitih ter nerodovitnih tleh. To lahko storite na primer na terasi in celo v atriju.

 

Voda zastaja na površini visoke grede

Znano je, da na visokih gredah voda zastaja na površini. Posledično je seveda precej manj nevarnosti, da bi rastline zgnile. Zlasti to velja za mlade sejančke. Ne nazadnje pa visoka greda uporabniku lahko precej olajša delo, saj se med opravilom na vrtu ni potrebno sklanjati. Manj trpi tudi hrbtenica.

Nekatere visoke grede so dodatno opremljene tako, da so lahko izjemno dobro uporabne tudi za invalidne osebe.

Prednosti visokih gred je torej kar nekaj. Morda so vas povsem prepričale, da tudi vi v bližino svojega doma postavite vsaj eno.

Daleč največje prednosti visoke grede